Vaikai paišo Šančius I Šančiai


Projekto principai:

Bendruomenės – dalyvaujamosios kultūros ugdymas, decentralizacija, bendrakūryba, bendradarbiavimas, vietos kultūros puoselėjimas, dalinimasis, įtraukimas, įvairovė, ryšiai
Fluxus – nuotykis, „pasidaryk pats“ kultūra ir estetika, paprastumas, „išjudėjimas“ iš kasdienybės bei rutinos

Pavadinimas: Vaikai paišo Šančius
Veiklos vieta: A. Juozapavičiaus pr. 31G, Šančiai
Seniūnija: Žemųjų Šančių seniūnija
Veiklos laikotarpis: 2021m. balandžio – spalio mėn.
Iniciatoriai: Fluxus Laboratorija „No name studio“
Bendradarbiauta su: Karalienės Mortos mokykla, menininku Vykintu Sniečkumi
Dalyviai: apie 25 asmenis (Karalienės Mortos mokyklos mokiniai; kareivinių kaimynai)
Lankytojai: ≥100 asmenų

„No name studio“ – Šančiuose įsikūrusi erdvė atvira įvairaus formato renginiams, vietos bendruomenės idėjoms bei įsitraukimui. Veiklos dažniausiai organizuojamos lauke, tad 2021 metais identifikuotas poreikis daugiau dėmesio skirti aplinkai ir nuspręsta sukurti erdvę bendruomenės susibūrimams bei spalvingais akcentais papuošti pilką betoninę tvorą. Pastaroji riboja kareivinių kiemą ir stovi greta vieno pagrindinių Žemųjų Šančių gyventojų pėsčiųjų takų. Pastebėta, kad prietemoje skendintis kiemas ir neišvaizdi tvora kuria netvarkingą kiemo atmosferą (aplinkui nesidrovima išmesti šiukšlių, vakarais nejauku praeiti), tad viena iš sienos piešinio sukūrimo priežasčių tapo noras paskatinti gyventojus labiau rūpintis savo gyvenamąja aplinka.

Sienos piešinio įgyvendinimas vyko dviem etapais:

  1. Idėjų sienos piešiniui rinkimas, kurio metu Karalienės Mortos mokyklos mokiniai, lydimi dailės mokytojos Rūtos, piešė kompozicijas, kaip jie mato, jaučia, patiria Šančius. Piešimas vyko balandžio – gegužės mėnesiais. Vėliau piešiniai buvo nuskenuoti ir perduoti prie iniciatyvos prisijungusiam vietos menininkui Vykintui Sniečkui, kuris jų pagrindu sukūrė bendrą sienos piešinio kompoziciją.
  2. Sienos piešinio įgyvendinimas. Sukurtą sienos piešinio kompoziciją menininkas Vykintas Sniečkus perkėlė ant sienos (juodais dažais perpiešė piešinio kontūrus), tad prisijungę mokiniai bei vietos gyventojai net neturėdami didelės meninės patirties galėjo aktyviai įsijungti į kūrybinį procesą ir spalvinti bei pildyti detales. Už galutinį piešinio estetinį užbaigimą buvo atsakingas menininkas. Dėl nepalankių oro sąlygų piešinio įgyvendinimas truko apie 2 savaites. Tai apsunkino aktyvesnį vietos bendruomenės įsitraukimą: nors pradžioje buvo suplanuotos konkrečios sienos piešinio dirbtuvių datos, tačiau eigoje jas teko keisti, dažnai piešimas vyko spontaniškai.

Kilus poreikiui ant pilkos betoninės sienos sukurti sienos piešinį nuspręsta, jog į piešinio kūrimą svarbu įtraukti Šančių vietos gyventojus bei įstaigas. Piešinio idėjų generavimo etape buvo kreiptasi į Karalienės Mortos mokyklos dailės mokytoją Rūtą, kuri jau anksčiau bendruomenės susitikimų metu buvo išreiškusi norą aktyviau įsitraukti į bendruomenines veiklas. Pastaroji noriai sutiko dalyvauti iniciatyvoje apjungiant pradinių klasių mokinius. Daugiausia įsijungė 4 klasių mokiniai, kviesti piešti kompozicijas apie Šančius: vietas, objektus, užrašus ar žmones, kurie jiems asocijuojasi su šiuo mikrorajonu. Mokiniai įsitraukė entuziastingai – iš viso buvo surinkta apie 60 kompozicijų, kurių pagrindu menininkas Vykintas sukūrė vientisą sienos piešinio „Vaikai piešia Šančius“ kompoziciją.

Antrajame etape, įgyvendinant sienos piešinį, buvo kviečiami prisijungti tie patys Karalienės Mortos mokyklos mokiniai bei aplinkinių kareivinių gyventojai. Pastarieji buvo kviečiami prie laiptinių pakabintais plakatais bei žodine komunikacija. Vietos gyventojų susidomėjimą bei įsitraukimą paskatino ir tai, jog piešinio perkėlimo ant sienos procesas vyko keletą dienų. Piešinio kontūrus ant sienos perpiešė menininkas Vykintas, o jį nuspalvinti padėjo ~ 25 dalyviai. Daugiausia įsitraukė vaikai bei jaunos šeimos, o ypač motyvuoti buvo mokiniai, kurie sienos piešinyje atrado savo pieštus Šančių akcentus.

  • Sukurtas spalvingas ir estetiškas kiemo akcentas – sienos piešinys, traukiantis praeivių dėmesį ir skatinantis naujai pažvelgti į juos supančią aplinką. Pastebėta, kad vaikų įkvėptas piešinys nebyliai paskatino prie tvoros mažiau šiukšlinti, bei tvarkyti kiemo erdves.
  • Užsimezgę nauji kontaktai tarp vietos bendruomenės, Šančių mokyklos mokinių ir menininko. Mokiniams ši patirtis buvo pirmas kartas, suteikęs laisvę paišyti ant sienos. Ypač svarbu tai, jog kūrybinį procesą lydėjo profesionalus menininkas, kuris užtikrino, kad ne tik proceso smagumą, bet ir rezultato kokybę bei estetiką. Vėliau tie patys mokiniai, lydimi mokytojos Rūtos, įsitraukė ir į kitas „No name studio“ veiklas, pvz., rugsėjo mėnesį atstovavo Šančius Fluxus festivalyje.

Dirbtuvių dalyvių atsiliepimai:

  • „Vaikai taip entuziastingai paišė, kad nespėjau jiems dažų padavinėti ir piešinio kompoziciją tvarkyti,“ – menininkas Vykintas Sniečkus
  • „Labai norime dar paišyti ant sienos, bet gali tėvai neleisti, nes drabužius išsitepliojome,“ – vienas iš mokinių
  • „Tvoros piešinys laikosi puikiai, džiugina praeivius. Visiems smagiau, nes vaikų piešinių spalvos ryškios, šiltos, smagiai nuteikiančios,“ – Dainė, viena iš sienos piešinio iniciatorių
Fluxus labas! Laboratorijos