Fluxus Labas! Kiemas I Pilėnų g. 3


Projekto principai:

Bendruomenėsdalyvaujamosios kultūros ugdymas, bendrakūryba, įgalinimas, bendruomeniniai menai, vietos kultūros puoselėjimas, įtraukimas, antreprenerystė
Fluxusskirtingų disciplinų jungimas, atsitiktinumas, nuotykis, „pasidaryk pats“ kultūra ir estetika, paprastumas, naikinama riba tarp meno ir gyvenimo, „išjudėjimas“ iš kasdienybės bei rutinos

Veiklos vieta: Pilėnu g. 3, Akademijos miestelis, Kauno rajonas
Seniūnija: akademijos seniūnija
Veiklos laikotarpis: 2020 vasaris – lapkritis
Projekto koordinatorė: Goda Pomeranceva
Projekto iniciatorius: namo pirmininkas Vitalis Orentas
Bendradarbiauta su: šviesų menininkais Eimantu Kukta  ir Robertu Balčiūnu („Glow Factory“), mineralinis vanduo „Rasa“, Švyturys nealkoholinis
Savanorė: Ugnė Lisauskaitė
Veiklose aktyviai dalyvavo 45 dalyviai
Lankytojai: meninis šviečiantis objektas yra įrengtas namo tarpuvartėje, kuria naudojasi visi daugiabučio namo gyventojai

„Fluxus Labas! Kiemas“ projekto tikslas – skatinti kiemų gyventojus keisti savo gyvenamąją aplinką, kartu su savo kaimynais, kūrybiškai spręsti iškylančius iššūkius.

2020 m. vasario mėnesį prie „Fluxus Labas! Kiemas“ projekto prisijungė „Drakono“ pavadinimą turinti Akademijos miestelio Pilėnų g. 3 daugiabučio namo bendruomenė su tikslu – burti bendruomenę, bendrakūrybos būdu atrasti bendruomenės identitetą, išsigryninti vieną kieme esantį iššūkį ir jį išspręsti bei savo kiemą paversti matoma ir žinoma Akademijos vieta, kuria galėtų didžiuotis ne tik namo gyventojai, bet ir visa Akademijos miestelio bendruomenė. Pilėnų g. 3 namo gyventojams šių tikslų siekti padėjo šviesų menininkai Robertas Balčiūnas ir Eimantas Kukta iš „Glow Factory“.

Projekto eiga

 • Namų darbai. Prieš pirmąjį susitikimą su menininkais gyventojams buvo išsiųsta virtuali anketa su klausimais apie jų bendruomenę, istoriją ir identitetą.
 • Pirmieji susitikimai. Susitikimų metu menininkas R. Balčiūnas pristatė šviesos projektus, aptarė gyventojų atliktą namų darbą, padėjo įvardinti kieme esančias problemas.
 • Išgryninta problema. Ryškiausia kiemo problema – tamsus nejaukus ir nesaugus namo praėjimas, kuriuo kasdien naudojasi mokiniai, einantys į mokyklą bei visi namo gyventojai, einantys į šalia esančia parduotuvę.
 • Meninis sprendimo būdas. Šį iššūkį menininkai kartu su gyventojais nutarė išspręsti meniniu šviesos objektu ir praėjimą paversti draugiška gyventojams erdve.
 • Dirbtuvės. Po dviejų atvirų susitikimų Pilėnų g. 3 namo kieme, išsirinkę problemišką kiemo vietą bei meninę išraišką instaliacijai, menininkai ir namo pirmininkas Vitalis bei savanorė Ugnė kvietė gyventojus į trijų dienų dirbtuves, kurių metu kiekvienas dalyvis galėjo susipažinti su šviesos objekto kūrimo procesu, medžiagomis.

Dirbtuvėse menininkai užduotis paskirstė pagal dalyvių amžių ir sugebėjimus, todėl net mažiausi galėjo jaustis kūrėjais ir dalyvauti procese. Nors dėl Covid-19 pandemijos susitikimų ribojimų fiziškai suburti visos bendruomenės į vieną vietą vienu metu nepavyko, tačiau ištikimiausia kaimynų komanda pasidalino darbus ir padarė stebuklą – lapkričio mėnesį šalia žinomiausios Akademijos miestelio eglės esanti tarpuvartė nušvito naujomis spalvomis.

Sutemus namo praėjimas nusidažo ultravioletine šviesa ir ant sienų išryškėja bendruomenės simboliu tapę paukščiai Čiurliai. Po „Fluxus Labas!” veiklų kiemo aktyvistų komanda pradėjo ieškoti galimybių, kaip galėtų įgyvendinti antrą apšvietimo projektą – meniškai apipavidalinti kieme esančią, gražiausią ne tik kiemo, bet ir Akademijos miestelio eglę.

Daugiabučio namo bendruomenę sudaro įvairaus amžiaus gyventojai: senjorai, šeimos ir jaunuoliai. Nors nuo daugiabučio pastatymo praėjo nemažai laiko, bendruomenė nėra susiformavusi ir vieninga. Kiemo aplinka rūpinasi individualiai. Prieš pat „Fluxus Labas! Kiemas” veiklas išrinktas naujas daugiabučio namo pirmininkas kartu su aktyvistų komanda siekia suburti Pilėnų g. 3 namo bendruomenę ir būti matomi Akademijos miestelyje. Į susitikimus su menininku Robertu prisijungė daugiau nei dešimt įvairaus amžiaus daugiabučio gyventojų, kas kartą prisijungdavo vis kiti kaimynai.

Metodai

 • Anketa – menininkai kvietė gyventojus ieškoti bendruomenėje esančio identiteto, aprašyti gyvūnus, daiktus ar simbolius, kurie galėtų tapti kiemo simboliu. Prašė prisiminti įsiminusią smagiausią istoriją, įvykusią kieme ar su kaimynais; klausė kokia vieta aplink daugiabutį namą galėtų būti tinkamiausia naujam papuošimui ir ką norėtų pasakyti šiuo nauju meno kūriniu; anketoje gyventojai taip pat galėjo įrašyti spalvą, kuri geriausiai atspindi jų kiemą; sukurti ir pasidalinti su menininkais kiemo šūkiu.
 • Vietos konteksto ir istorijos pažinimas – ekskursija po teritoriją su daugiabučio namo gyventojais. Kiekvienas gyventojas dalinosi istorijomis, pristatė svarbius kiemo objektus, problemiškas vietas, kiemo stiprybes.  
 • Herbo piešimas – gyventojai kartu su menininku susitikimo metu piešė kiemo herbo eskizą iš vietos tapatybę atspindinčių objektų. Ši veikla kvietė dalyvius iš naujo pamatyti aplinką ir pažinti žmones, kurie juos supa.
 • Bendravimas ir komunikacija su bendruomene – pakabinti plakatai informaciniuose stenduose, laiptinėse; aktyvuota esama „Facebook“ bendruomenės grupė; į dirbtuves gyventojai kviesti asmeniškai: lipnūs lapeliai su kvietimo tekstu priklijuoti prie kiekvieno namo buto durų rankenos; į dirbtuves kvietė ant grindinio nuo laiptinių iki dirbtuvių erdvės nupieštos rodyklės; dirbtuvių metu langus atverti kvietė garsi muzika.
 • Gyventojų įtraukimas renkantis idėją – gyventojai buvo kviečiami įsitraukti į sprendimų priėmimą. Bendruomenės pirmininkas gyvai apklausė gyventojus, kvietė nuspręsti, kurią iš dviejų menininkų pavaizduotų idėjų bendruomenė įgyvendins namo praėjime. Tokiu būdu, žmonės galėjo išsakyti savo nuomonę.
 • Aktyvacija kieme – „Kaunas 2022“ organizuotas  „Kultūra į kiemus“ pasirodymas kieme; Išdalintos „Pasveikink savo kaimyną“ atvirutės. 
 • Bendruomenės būrimas dirbtuvių metu, bendrakūrybos būdu kuriant meninį objektą ir sprendžiant kieme esančią problemą – veiklų pradžioje kiemo bendruomenė įvardijo problemą: tamsų namo praėjimą. Pirmųjų susitikimų metu buvo naudojamas „minčių lietaus“ metodas, kuriamos idėjos, kaip praėjimas galėtų būti apšviestas. Išsirinktą meninio apšvietimo variantą menininkai įgyvendino kartu su gyventojais dirbtuvių metu: kartu gruntavo ir dažė sienas, montavo apšvietimą, ruošė paukščių trafaretus, purškė Čiurlius ant sienų. Kol menininkai užbaiginėjo elektros darbus, gyventojai bendravo ir planavo ateities idėjų įgyvendinimo darbus, vyresnio amžiaus kaimynai dalino patarimus ir gamino patiekalus, negailėjo gražių žodžių. Sukurtas objektas traukia ir aplinkinių namų gyventojus.
 • Mažas bendruomenės narių įsitraukimas – uždara namo bendruomenė vangiai atsiliepė į aktyvius kvietimus prisijungti prie kiemo veiklų. Tačiau susitikimų metu pavyko sukurti draugišką, atvirą atmosferą. Prisijungusius gyventojus raginome pasikviesti į susitikimus pažįstamus kaimynus. Bendruomenės narių įsitraukimas pamažėjo į dirbtuvių pabaigą, kai dėl Covid-19 buvo paskelbtos susibūrimų apribojimų, rekomendacijos, dėl kurių fiziškai burti bendruomenę tapo neįmanoma.
 • Aukšti gyventojų lūkesčiai – iššūkiu tapo ir bendruomenės viduje sumažėjusi motyvacija bei nusivylimas, kai dėl Covid-19 pirmosios pandemijos bangos buvo sumažintas projekto biudžetas. Negalėjome įgyvendinti visų bendruomenės norimų idėjų. Tačiau pasiektas meninio objekto rezultatas pranoko lūkesčius ir bendruomenė liko labai patenkinta.
 • Sudėtingi darbai, kurių negalima atlikti bendros talkos metu – svarbu atkreipti dėmesį, kad ne visi darbai gali būti atliekami bendros talkos metu ir jų užbaigimas gali užsitęsti. Šiuo atveju gyventojai negalėjo padėti menininkams su elektros instaliacijos darbais, todėl buvo prailgintas dirbtuvių laikas ir buvo atšauktas planuotas kaimynų vakarėlis. Tačiau tuo metu, kol menininkai darbavosi, kaimynai bendravo kieme, gėrė arbatą, vaišinosi į kiemą atsineštomis vaišėmis, žaidė su vaikais ir augintiniais. Svarbu susiplanuoti darbus ir išsiaiškinti kiek tai gali užtrukti, taip pat leisti gyventojams tiesiog būti ir bendrauti kieme.
 • Gyventojai tapo drąsesni išsakyti savo nuomonę ne tik pirmininkui asmeniškai, bet ir socialiniuose tinkluose esančioje namo grupėje. Paaugo pasididžiavimas saugesne gyvenamąja aplinka, pakilo motyvacija daugiau daryti patiems, o ne laukti postūmio iš šalies, bendruomenė išmoko kantrybės ir nepasiduoti susidūrus su nepalankiomis aplinkybėmis. Šiuo metu gyventojai siekia patys išspręsti veiklų metu išsigrynintas problemas, ieško pagalbos Seniūnijos lygmeniu, aktyviai ragina vieni kitus burtis ir spręsti iššūkius kartu.
 • Bendruomenė suartėjo, šiek tiek sumažėjo bendruomenės vidinė trintis, užsimezgė draugystės ir nauji ryšiai, atsiskleidė talentai. Gyventojai įgijo bendrakūrybos patirties, išsibandė kurti kartu su menininkais Iki paskutinės akimirkos nebuvo žinoma, kaip atrodys praėjimo apšvietimas, ši nežinia ir smalsumas padėjo bendruomenei nebijoti klysti ir mėgautis netikėtumu. Kiemas tapo lankomas ne tik aplinkinių namų gyventojų, bet ir Akademijos miestelio gyventojų. Pagerintas gerbūvis: apšviestas tamsus praėjimas, uždažyti seni grafiti užrašai, sukurtas subtilus, visiems suprantamas, jaukus ir bendruomenę atspindintis kuriuo gali džiaugtis įvairaus amžiaus gyventojai.

Dalyvių atsiliepimai:

 • „ Gyventojams reikia matyti rodomą iniciatyvą ir lyderystę. Tačiau jei žmonės įpras, kad už juos yra daroma, nustos iniciatyvą vertinti. Todėl svarbu būti tiek iniciatyviam, tiek mokėti įtraukti bendruomenę.”
 • „ Po daugiabučio namo praėjimo dirbtuvių darėme kieme talką, grėbėme lapus. Labai maloniai nustebino gyventojų įsitraukimas, prie talkos prisijungė 8 žmonės. Kiek man žinoma, tokiu veiklų šiame kieme nebūdavo.”
 • „ Po projekto sulaukiau asmeniniu žinučių, padėkų dėl pokyčių namo praėjime. Nesu įsitikinęs, bet man atrodo, kad tie kaimynai, kurie buvo rūstesni šiek tiek sušvelnėjo. O tie, kurie buvo abejingesni ar atsargūs, dabar atrodo drąsesni, sulaukiu žinučių, pakalbina. Nesu tikras ar šis pokytis dėl to, kad kieme kažkas vyksta, ar dėl to, kad gyventojai apsipranta prie naujo namo pirmininko.”

Įtraukti menininkai: 2
Įtraukti dalyviai: 41
Amžiaus ribos: 6-85 m.
Sukurta ilgalaikis objektai: namo tarpuvartėje įrengtas 1 meninis šviečiantis objektas „Čiurliai“

Fluxus labas! Kiemas