Matters – Industrinės kultūros programa. Ieškant industrinės kultūros apibrėžimo pirmiausiai atsiduriama „Vikipedijoje“, kuri paaiškina, kad tai – „elektroninės ir eksperimentinės muzikos žanras, kuriame tyrinėjamos aštrios, transgresyvios ir provokuojančios temos ir garsai.“ (vertimas laisvas).

Seniau šia scena besidomintieji palinksėtų galvomis, tarp paieškos rezultatų radę V. Vale ir Andrea Juno parengtą ir 1983 m. išleistą industrinės kultūros „vadovėlį“ – „Industrial Culture Handbook“ (leid. Re/Search Publications). Besiblaškant paieškos rezultatuose galima pataikyti ir į nedidelės vokiečių leidybinės kompanijos „Industrial Culture“ tinklapį. Jo paantraštei pasiskolintas antisocialia savo estetika pagarsėjusio Monte Cazazzos (8 deš. britų grupės „Throbbing Gristle“ narys) šūkis: „Industrinė muzika industriniams žmonėms!“.

8 deš. abiejose Atlanto pusėse užgimęs industrinės muzikos žanras nuo pat pradžių neapsiribojo vien muzikine scena: buvo eksperimentuojama tiek garso, tiek vizualinėje ir performanso plotmėse. Triukšmas, industrinė estetika, griūtis, kūnai, seksas, okultas – industrinės kultūros kūrėjai drąsiai bandė imtis bet ko, kas laužytų standartą, gąsdintų, šokiruotų ir tyrinėtų to, kas galima ir kas – draudžiama, ribas. Tad visai netrukus industrinė kultūra priglaudė nemažai deviantiškų kūrinių ir ribinių kūrybinių praktikų.

Per daugiau kaip 40 metų industrinės, vėliau postindustrinės, kultūros apraiškos išlindo iš giliausių pogrindžių į didžiasias scenas. Anksčiau netoleruojami išsišokimai ir estetikos elementai persikėlė į pop kultūrą arba buvo nusavinti. Tad kyla klausimas, kas ir kokia šiuo metu yra industrinė kultūra, ką ji talpina ir siūlo pasauliui, kuriame mažai kas dar gali sukrėsti.

Projekto „Matters“ tikslas – per penkerius metus apžvelgti aktualios industrinės kultūros turinį bei jį kurti bei apjungti negausią tarptautinę industrinės kultūros bendruomenę. Šiuo tikslu projektas kvies į garso rezidencijas, kūrybines dirbtuves, tarpdisciplininius simpoziumus, festivalius, laboratorijas, performatyvias diskusijas ir ne–diskusijų–paneles.

Negalutiniame „Matters“ raktažodžių sąraše yra tokios sąvokos, kaip kitas, triukšmas, (skaitmeninės) klaidos, haktyvizmas, ne–kūnai, ekstremalu, kūnas, kiber–, kiborgas, post–tiesa, saugumas, geolokacija, garsovaizdžiai, biomenas, kapitalokratija, tarp–rūšiškumas, post–humanizmas, ironija, kontekstas, izoliacija, monstrai, mutacija, feminizmas, sluoksniai, manipuliacijos, irimas etc.


Industrinė platforma „Matters“ yra „Kaunas 2022“ programos Kaune ir Kauno rajone dalis.

Kuratorė: Daina Pupkevičiūtė matters@kaunas2022.eu